środa, 14 maja 2014

Kilka słów o cytrynie i jej prozdrowotnych właściwościach.

Na wstępie chcieliśmy wszystkich serdecznie powitać na naszej stronie, która wreszcie wystartowała :) A na dobry początek - post o cytrynie i jej pro zdrowotnych właściwościach.

Witamy i zapraszamy :)



W artykule postaram się odpowiedzieć na pytania:
          - dlaczego warto spożywać sok z cytryny?             
          - jak używać oraz jak nie używać cytryn?              

Przede wszystkim cytryna jest bogatym źródłem witaminy C, która jest dla naszego organizmu wręcz niezbędna.
W skrócie pisząc: wzmacnia ona nasz układ odpornościowy, zwalcza wolne rodniki (silny antyutleniacz), poprawia wchłanianie żelaza z posiłków i jeszcze wiele innych dobrych rzeczy dla nas robi, ale to nie wpis o wit C - tylko
o cytrynie, więc lecimy dalej :]

Drugi wielki plus z używania cytryny to jej właściwości odkwaszające. Zakwaszony organizm to chory organizm,
a cytryna może być naszym wielkim sojusznikiem w walce z zakwaszeniem. Jak to sie dzieje, że kwaśna cytryna odkwasza? Już tłumaczę: cytryna zawiera kwasy: cytrynowy i askorbinowy. Są one łatwo trawione przez organizm (czyt. nie zakwaszają:) a minerały zawarte w cytrynie alkalizują (odkwaszają) krew. Nie należy jednak cytryny traktować jako 100% lekarstwo i bezkarnie się objadać czy stresować. Jednak jeśli z jakiegoś powodu zdarzy nam
się zakwaszenie (stres, przejedzenie, niewyspanie) to cytryna może nam przyjść z pomocą.

Ponadto cytryna:
- odświeża oddech
- dostarcza wielu witamin i mikroelementów
- wzmacnia syntezę kolagenu(zdrowsza, lepiej nawilżona skóra)
- Zawiera Rutynę, która chroni witaminę C przed zbyt szybkim utlenianiem. Głównym źródłem rutyny jest skórka cytryny, którą też warto wykorzystywać w kuchni(przed użyciem należy ją spażyć)


W jakiej postaci najlepiej spożywać sok z cytryny?
Najlepszym i najczęściej polecanym sposobem jest picie letniej wody z sokiem z cytryny, z rana, zaraz po przebudzeniu. Też uważam, że jest to najlepsza opcja. Po nocy nasza wątroba jest gotowa do działania. Większość lub nawet wszystko to z czym miała się uporać - ma już za sobą i szykuje się do nowego dnia. Moim zdaniem jest to idealny moment na wręczenie jej takiego prezentu :) Ponadto pomożemy jej uporać się z ewentualnymi resztkami tego co zostało jej do strawienia czy w pozbyciu się uzbieranych w czasie nocy toksyn. Dobrym momentem na wypicie cytrynowego soku z wodą jest też czas między posiłkami. Nie należy jednak pić jej do posiłków, czy bezpośrednio po lub przed jedzeniem. Przyjmując, że standardowo jemy co 3 - 4 godziny, najlepiej jest wypić ok 1,5 - 2h przed lub po posiłku.



Temperatura wody: 
Witamina C ginie w temperaturze ok 70 stopni. Jest to więc maksymalna granica dla temperatury wody dodanej do soku z cytryny. 70 stopni to jednak już "prawie wrzątek".. Ja osobiście używam wody po prostu ciepłej lub lekko ciepłej, której temperatura nie przekracza pewnie nawet 50 stopni.

Ile tego soku na szklankę wody?
Najczęściej zalecana ilość to: sok z połowy cytryny na szklankę letniej wody. Jednak jeśli z jakiegoś powodu macie tylko sok z 1/5 cytryny to też będzie dobrze. Po prostu napitek będzie trochę słabszy. Sam często daje o wiele mniejszą ilość niż ta zalecana połówka cytryny, a z efektów jestem zadowolony:]

Pamiętajcie tylko, że sok z cytryny osłabia szkliwo, dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby, po wypiciu szklanki wody
z sokiem cytrynowym - wypicie jeszcze np pół szklanki samej wody z jednoczesnym płukaniem zębów. Sam tak robię
i zęby jak na razie nie wołają o dentystę:]

W jakiej postaci nie należy spożywać cytryny?
Istnieje poważne ryzyko, że cytryna w swoim najpopularniejszym połączeniu - czyli z herbatą, może być dla nas groźna. Wyjaśnienie kryje się za następującym łańcuchem reakcji:

W herbacie znajdują się związki aluminium, którego nasz organizm nie przyswaja. Jednak w połączeniu z cytryną powstaje cytrynian glinu i on już jest przyswajalny. Glin następnie odkłada się w mózgu i może przyczyniać się do choroby Alzheimera. Związek ten powstaje, gdy temperatura płynu jest wysoka. Czyli teoretycznie, gdy herbata lekko przestygnie, można bezpiecznie dodać cytryny. Ja jednak od dłuższego czasu, nie używam jej już z herbatą w ogóle. Na początku było ciężko, potem był przejściowy okres kiedy czasem sobie do herbaty przycytryniłem, a potem zrezygnowałem z tego połączenia całkowicie i teraz nawet już o tym nie myślę. Samą herbatę też w sporym stopniu ograniczyłem - np na rzecz herbat owocowych, ziołowych, czasem - zielonej herbaty lub po prostu wody. Herbatę ograniczyłem m.in.  przez nawracającą co jakiś czas anemię (zawarta w herbacie teina, w znacznym stopniu ogranicza wchłanianie żelaza z posiłków - nawet do kilku godzin po wypiciu herbaty).

Buszując po internetach trafiłem też kiedyś na informacje o tym, że owoce cytrusowe niszczą fermenty niezbędne do trawienia węglowodanów(ponoć tak samo jest z pomidorem). Także nie należałoby łączyć ich z mocno węglowodanowymi posiłkami.

Ciekawostka: Czasem w sklepach, głównie marketach - można spotkać cytryny owinięte w bibułkę. Jest ona nasączona dwufenylem, substancja ta ma za zadanie nie dopuszczenie do pleśnienia. Nie polecam  kupować takich cytryn.

Podsumowując wychodzi więc na to, że cytryna i owszem jest zdrowa ale stosowana osobno - czyli najlepiej z wodą
i najlepiej między posiłkami a nie z nimi. A już całkowicie najlepiej po przebudzeniu, z letnią wodą, na ok 45 - 1h przed śniadaniem (idealna opcja dla jedzących śniadanie trochę później).

Polecam każdemu wypróbować na sobie, a w przypadku braku szybkich efektów nie rezygnujcie po kilku dniach. Prawdziwe efekty przychodzą dopiero po jakimś czasie regularnego picia tej mikstury.

Pozdrawiam i bądźcie zdrowi :]
BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz