poniedziałek, 24 listopada 2014

TRENING


Uprawianie sportu, choćby rekreacyjnie powinno być nieodłącznym elementem naszego zdrowego życia. Dobrym wyjściem jest też regularna, praca na świeżym powietrzu. Nawet jeśli jest lekka to i tak robi dla nas dużo dobrego. Ruch jest jedyną opcją na pobudzenie naszego układu limfatycznego. Zawsze gdy to tylko możliwe powinniśmy ćwiczyć na świeżym powietrzu, a jeśli warunki pogodowe nam to uniemożliwiają i ćwiczymy w pomieszczeniu - to niech będzie ono dobrze przewietrzone. Ćwiczymy po to aby dotlenić nasz organizm, wtłoczyć świeżutki, zdrowy tlen do spragnionych go komórek naszego ciała. Zadbajmy więc aby to powietrze było świeże i zdrowe. Wręcz głupotą jest bieganie przy ruchliwych miejskich ulicach, bo przez wdychanie "świeżutkich samochodowych spalin" możemy osiągnąć odwrotny do zamierzonego efekt i jeszcze zrobić sobie krzywdę. Do biegania wybieramy, zielone tereny z dala od dróg i dymiących samochodów. Jeśli np chcemy/jesteśmy zmuszeni ćwiczyć w domu, np w zimę to przewietrzmy najpierw porządni pomieszczenie a potem zacznijmy trening. W trakcie ćwiczeń można jeszcze zrobić dodatkowe krótsze wietrzenie(uwaga aby się nie przeziębić). Świeże powietrze jest bardzo ważne dla efektywności wszelkiego rodzaju treningów.

TRENING REKREACYJNY I DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Najlepszym rodzajem ćwiczeń dla ludzkiego ciała jest bieg na świeżym powietrzu, w jednostajnym, umiarkowanym tempie. Jest to tak jakby pobudzanie naszego wewnętrznego generatora, którym są wszystkie narządy wewnętrzne. Taki wysiłek może nie da nam wielkich mięśni czy niesamowitej szybkości, ale u zaczynających trening, przez pierwsze miesiące takiego "niby lekkiego" biegania - postępy w wydolności oraz szybkości są naprawdę duże i pozytywnie nakręcają do dalszej pracy.

W czym tkwi sekret? Otóż taki typ treningu robi dla nas jedną bardzo ważną rzecz - napędza metabolizm wewnątrz tkankowy i wewnątrz komórkowy. Napędza ten nasz wewnętrzny generator mocy, sprawia że nasze narządy lepiej funkcjonują. Są lepiej dotlenione, poddawane stopniowym wysiłkom zaczynają sprawniej pracować. Co dalej? Łatwiej radzą sobie z oczyszczaniem organizmu. Łatwiej przychodzi im upierać się z kolejnymi treningami. Po prostu cały nasz organizm budzi się do życia i z każdym treningiem zaczyna lepiej funkcjonować. Jest to mozolna ale wierzcie mi że piękna praca, a efekty nie mogą nie przyjść. Muszą i wierzcie mi że przychodzą. Metabolizm przyśpiesza, rośnie apetyt na jedzenie i na życie :)

W ten sposób budujemy nasz wewnętrzny potencjał fizyczny. Po takim kilkumiesięcznym nakręceniu tego potencjału będzie nam o wiele łatwiej o ewentualne przejście na inne bardziej zaawansowane formy treningu. Gdybyśmy podeszli to tego problemu w odwrotnej kolejności i chcieli np zacząć od treningu siłowego - to moglibyśmy sobie raczej zrobić krzywdę niż mieć z tego jakieś korzyści.

Od początku takich treningów, warto jest się też równocześnie rozciągać. Np jeśli robimy 15 minut biegu, to robimy: 5 minut biegu - 3 minuty rozciągania - 10 minut biegu - 3 minuty rozciągania. Druga rzecz jaką warto zrobić, to stopniowo wprowadzać lekkie, siłowe ćwiczenia ogólnorozwojowe z obciążeniem własnego ciała: pompki, brzuszki, przysiady, wspięcia na palce, podciąganie na drążku, wznosy nóg z leżenia itp.

Gdy już to wszystko wprowadziliśmy to zostaje już tylko: trenować, stopniowo i powoli zwiększać obciążenia treningowe. Tak samo kaloryczność - wyczuwamy i powoli zwiększamy:)

Pamiętajcie - wszystko stopniowo i z cierpliwością a efekty was zaskoczą.
 

TRENING ZAAWANSOWANY

Pod tym pojęciem rozumiem  taki trening który zajmuje nam już ok 5 - 10 godzin tygodniowo i jest robiony ze sporą intensywnością oraz powoduje u nas spore zmęczenie. W takich przypadkach, powstaje u nas większe zapotrzebowanie na makro i mikro składniki odżywcze. Czyli większy pobór kalorii oraz potrzeba nam większego wachlarza i większej ilości witamin, minerałów i innych dobroci które dała nam natura. Potrzebujemy też więcej odpoczynku oraz snu, który jest najlepszym i to naturalnym strażnikiem naszego zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz